Z czego możemy budować dom? Materiały budowlane do budowy domu
Z czego możemy budować dom? Na jakie materiały budowlane się zdecydować? To chyba pytania, nurtujące inwestorów najbardziej. W końcu od wyboru odpowiednich materiałów zależy trwałość budynku, komfort mieszkania w nim oraz wysokość rachunków związanych z eksploatacją. Na szczęście w Polsce rzadko występują kataklizmy, więc nie musimy aż tak obawiać się niespodziewanych uszkodzeń budynku, jednak bez względu na to, termoizolacja i wybór materiałów, które będą chroniły nas od kapryśnej pogody jest niezwykle istotna. Materiały budowlane do budowy domu dzielą się na kilka rodzajów, które po krotce umówimy.

fot. pixabaycom | cc0
Z czego możemy budować dom? Top 4 materiały budowlane
Z jakiej cegły budować dom? Cegła to niezmiennie od setek lat najpopularniejszy materiał do wznoszenia ścian zewnętrznych budynków. Ze względu na stosunkowo niewielki rozmiar cegły, można z niej stworzyć praktycznie dowolną konstrukcję. Przy jej pomocy można wykonać nie tylko ściany, ale również nadproża, czy sklepienia. Jeżeli chodzi o cegłę, najlepsza biorąc pod uwagę izolację cieplną i akustyczną, jest cegła dziurawka. Z kolei cegła pełna wyróżnia się dużą wytrzymałością na obciążenia. Cegła klinkierowa natomiast to materiał najbardziej wytrzymały na warunki atmosferyczne.
Bloczki, czyli wytrzymały i niezawodny materiał do budowy domu. Zapewniają solidność i trwałość przy stosunkowo niewielkiej wadze. Bloczki dzielą się na dwa rodzaje: silikatowe oraz komórkowe, oba różnią się właściwościami. Bloczki komórkowe są prawie dwa razy lżejsze od silikatów oraz tańsze. Poza tym posiadają w zasadzie wiele wspólnych cech, na przykład porządna izolacja akustyczna, niski współczynnik przenikania ciepła, a także zwiększona odporność na działanie ognia. Warto jednak wspomnieć, że bloczki komórkowe są o wiele bardziej nasiąkliwe niż bloczki silikatowe.
Pustaki ceramiczne, zwane nazywane również bloczkami ceramicznymi to obecnie najczęściej używany materiał do budowy domów. Pustaki ceramiczne zapewniają doskonałą izolację akustyczną i termiczną. Podobnie jak pozostałe bloczki, materiał ten jest odporny na ogień. Co ważne, wyróznia się wyjątkowo niską nasiąkliwością. Optymalny wymiar i kształt pozwala na sprawne postawienie ścian. Jeżeli chodzi o bloczki ceramiczne, należy jedynie uważać podczas transportu, ponieważ lubią się kruszyć i łamać, co nie oznacza jednak, że nie są trwałe. Domy wzniesione z tego materiału, służą całym pokoleniom.
Nowoczesna aranżacja domu? Postaw na pustaki szklane. Służą nie tyle do wznoszenia ścian, ile do ich dekoracji. Przy ich pomocy można stworzyć wielobarwne mozaiki lub różnej wielkości okna o dowolnym kształcie, nawet bardzo nieregularnym. Niewątpliwą zaletą szklanych pustaków jest ich przejrzystość, bo choć doskonale przepuszczają światło, to nie pozwalają ujrzeć co jest po drugiej stronie tafli.