Stawy kąpielowe i biobasen – czym się różnią?
Moda na ekologiczne zbiorniki wodne w przydomowych ogródkach spowodowała, że coraz częściej zadajemy sobie pytanie o stawy kąpielowe i biobasen – czy pod tymi nazwami kryje się dokładnie to samo? A może jednak czymś się różnią? Oba rozwiązania są stosunkowo nowe na polskim rynku, a moda przywędrowała do nas od naszych zachodnich sąsiadów. Z pewnością na rosnącą popularność naturalnych kąpielisk duży wpływ ma trend na życie w zgodzie z naturą. Coraz częściej szukamy ekologicznych rozwiązań nie tylko podczas budowy domu, ale również ogrodu. Dziś odpowiemy zatem na nurtujące pytanie, czy stawy kąpielowe i biobasen to to samo.

fot. pixabaycom | cc0
Czym jest biobasen?
Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest biobasen. Jest to połączenie basenu ze stawem kąpielowym. Biobasen, to tzw. staw kąpielowy – to niejako sztuczne jezioro, które może powstać w naszym ogrodzie, pozwalając właścicielom na życie w symbiozie z naturą i ekologią. Składa się z dwóch stref: strefy rekeracyjno-kąpielowej oraz regeneracyjno-bagiennej. Strefa regeneracyjna ma mocno ograniczoną strefę roślinności, co powoduje niewielką złożoność ekosystemu. Basen Bio to świetna alternatywa dla droższych w budowie i utrzymaniu basenów tradycyjnych, które wymagają dodatkowo stosowania dużych nakładów chemii.
Czym się różnią stawy kąpielowe i biobasen?
Zastanawiając się nad tym, czym się różnią stawy kąpielowe i biobasen, odpowiedź możemy znaleźć już w samej definicji biobasenu. Na pierwszy rzut oka widać, że nie mamy tu do czynienia z pokrewnymi nazwami tego samego zbiornika. Zacznijmy od stawów kąpielowych, by zauważyć kolejne znaczące różnice. Stawy kąpielowe to co prawda sztuczne zbiorniki wodne, jednak wyglądają niczym stworzone przez matkę naturę. Patrząc na nie naprawdę ciężko uwierzyć w to, że są dziełem człowieka. W stawach kąpielowych oczyszczanie i filtracja wody odbywa się tylko i wyłącznie za pomocą naturalnych procesów, bez używania skomplikowanych urządzeń i środków chemicznych. Mogą zdobić nasz ogród przez cały rok, bez konieczności zakrywania – latem będą naturalnym kąpieliskiem, a zimą zamienią się w lodowisko. Dodatkowo sprawią, że w naszym ogrodzie zagoszczą wyjątkowi goście – ptaki i małe organizmy wodne. Do izolacji zbiorników wodnych tego typu wykorzystuje się m.in gumy i memrany epdm.
Biobasen natomiast, tak jak wspomnieliśmy nie posiada tak bujnej roślinności, przez co jego ekosystem nie jest tak złożony. By woda była nieskazitelnie czysta, stosuje się specjalne filtry i biopreparaty. System oczyszczania wody nie opiera się jak widać na roślinności, jak w przypadku stawów kąpielowych. Nadal jest jednak ekologiczny i nie wymaga stosowania środków, takich jak normalne baseny. Niewątpliwą zaletą biobasenów jest fakt, że nie wymagają posiadania dużego terenu, ponieważ ich strefa regeneracyjna wymaga jedynie 25% miejsca. Dodatkowo możemy zdecydować się na zadaszenie eko basenu oraz możliwość podgrzewania wody.