O czym warto pamiętać budując ogród?
Budowa ogrodu to niekiedy równie ważna inwestycja, jak budowa domu. Wygląd ogrodu bezpośrednio przekłada się na wrażenia wizualne całego naszego gospodarstwa. Ma również wpływ na wygodę życia oraz czystość wewnątrz budynku. Właśnie dlatego mówi się, że o teren wokół domu warto zadbać bezpośrednio po zakończonej budowie – dzięki temu unikniemy nanoszenia kurzu i brudu do domu oraz zabrudzeń nowej elewacji, a także zakopywania się zimą na własnej posesji. O czym warto pamiętać budując ogród?

fot. pixabaycom | cc0
Nawadnianie ogrodów — fundament pięknego ogrodu
Teren zielony wymaga nieustannej pielęgnacji i to właśnie o tym, powinniśmy pamiętać podczas budowy ogrodu. Tylko rzetelne i regularne podlewanie zapewni nieskazitelny wygląd roślinności oraz jej długą żywotność. A przecież to właśnie na tym nam zależy. Podlewanie niestety jest niezwykle uciążliwe – wymaga zapoznania się z wymaganiami każdej rośliny, jaka znajduje się w ogrodzie oraz przestrzegania odpowiedniego czasu i regularności. Nie powinnyśmy podlewać trawnika w ciągu dnia, gdy nasłonecznienie jest największe – podlewanie powinno wykonywać się rano, przed wschodem słońca bądź wieczorem, po jego zachodzie. W przeciwnym razie woda wyparuje, zanim do niego dotrze. Niektóre z roślin nie tolerują polewania wodą po liściach, jak na przykład tuje, które po takim zabiegu żółkną i tracą je bezpowrotnie. Nawadnianie ogrodów to zatem wiele czynności, które wymagają od inwestora pełnego zaangażowania, wiedzy i chęci oraz czasu, którego jak wiadomo najczęściej nam brakuje.
O czym warto pamiętać budując ogród – budowa ogrodu i montaż systemu nawadniania
O czym warto pamiętać budując ogród? O montażu odpowiedniego systemu nawadniania. Jeżeli lubimy roślinność i marzymy o pięknym, wiecznie zielonym trawniku lub tujach, warto zdecydować się na system, który wyręczy nas w codziennym podlewaniu. Systemy nawadniania możemy podzielić na dwa rodzaje – instalacje nawadniającą oraz linie kroplujące. Budowa ogrodu to moment, w którym powinniśmy już wiedzieć, na który z nich się decydujemy, ponieważ przewody będą znajdować się pod ziemią. Jeżeli zatem najpierw zdecydujemy się na trawnik, a potem stwierdzimy, że przyda nam się system nawadniania ogrodów, trzeba będzie od początku kopać w ziemi, niszcząc to, co już zrobiliśmy. Instalacje nawadniające to inteligentne, zintegrowane systemy, które dostarczają wodę roślinom o wyznaczonych porach, uwzględniając odpowiednią intensywność i regularność nawadniania. To po prostu zraszacze, umieszczone w różnych częściach ogrodu, które dzięki ustawieniom sterownika, zaczynają swoją pracę zgodnie z harmonogramem. Mogą działać, nawet gdy jesteśmy na wakacjach. Co ważne, nie włączają się podczas opadów deszczu oraz dozują ściśle określoną ilość wody, dzięki czemu oszczędzamy nie tylko czas, ale również pieniądze. Linie kroplujące to natomiast kroplowniki, które idealnie nadają się do nawadniania ogrodów warzywnych.