Jak działa pompa ciepła?

Pompy ciepła to stosunkowa nowość na rynku, w związku z tym wiele osób zadaje sobie pytanie o to, jak działa. Jest to kolejne rozwiązanie z branży OZE, która rozrasta się i zyskuje coraz większą popularność. Cały świat idzie mocno w kierunku ekologii z obawy o to, co nadejdzie jutro. Coraz częściej decydujemy się na fotowoltaikę, czy nowoczesne izolacje natryskowe. Wszystkie te innowacje mają również wpływ na możliwość skorzystania z preferencyjnych warunków, jakie oferują eko kredyty. Nowoczesny dom, to dziś dom, który ogranicza do minimum koszty związane z codzienną eksploatacją oraz eliminuje przedostawanie się do środowiska substancji szkodliwych. Na koszty oraz środowisko ma wpływ właśnie wspomniana pompa ciepła – jak działa?

fot. pixabaycom | cc0

Pompa ciepła – czym jest i jak działa?

Na początku wyjaśnijmy, czym jest pompa ciepła. Pompa ciepła jest to system grzewczy, który wyróżnia się tym, że nie wytwarza własnej energii, tak jak tradycyjne systemy zasilane różnego rodzaju paliwami. Nie musi niczego spalać, by zapewniać odpowiednią temperaturę. Wykorzystuje do działania energię pochodzącą ze środowiska naturalnego, która pobierana jest z gruntów, wody lub powietrza.  W skrócie działanie pompy polega na tym, że ciepłe powietrze z zewnątrz przenoszone jest do środka pomieszczenia. Jedyna energia dodatkowa, jaka jest do tego potrzebna, to prąd, który służy do transportu energii z gruntów, wody lub powietrza. Elektryczność to jednak tylko 25% działania pompy. A koszty związane z jej działaniem można całkowicie wyeliminować – wystarczy zamontować instalacje fotowoltaiczne.

Zalety korzytania z pompy ciepła

Jakie są zalety korzystania z pompy ciepła? Pompy ciepła nie produkują energii, więc nie wymagają dostarczania paliw. Są zatem o wiele oszczędniejsze niż zwykłe systemy grzewcze i oczywiście dużo bardziej ekologiczne. Pod względem efektywności natomiast są porównywane z systemami fotowoltaicznymi. Dzięki nim jest również możliwe ogrzewanie domu zupełnie za darmo. To właśnie najważniejsza zaleta pomp ciepła.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *