Izolacja ścian trójwarstwowych pianą PUR — zalety ocieplania ścian poliuretanem
Izolacja ścian trójwarstwowych pianą PUR to jedna z najważniejszych czynności podczas termomodernizacji budynku. Na szczęście w większości przypadków to stosunkowo łatwe i szybkie zadanie, jednak zdarzają się również wyjątki. Jak skutecznie ocieplić ściany o niestandardowej obecnie konstrukcji oraz dlaczego piana PUR będzie najlepszych materiałem do wykonania tego zadania?

fot. pixabaycom | cc0
Izolacja ścian trójwarstowych — na czym polega ocieplanie ścian?
Dawne budownictwo, głównie z lat 70 i 80 obfitowało w budynki wznoszone z cegieł pełnych, kratówek, czy pustaków, z których powstawały ściany warstwowe. Ściany te charakteryzowały szczeliny powietrzne, które niejednokrotnie miały nawet po kilka centymetrów. Powodowały ogromne straty ciepła, przez co zwiększało się zapotrzebowanie na dogrzewanie domów, a co za tym idzie — znacznie wzrastały rachunki związane z eksploatacją budynku. Skuteczną metodą na odwrócenie tej niekorzystnej sytuacji jest ocieplenie ścian trójwarstowych, jednak nie w każdym budynku będzie to możliwe do wykonania danym materiałem izolacyjnym.
Najskuteczniejszym sposobem na izolacje ścian trójwarstowych jest wypełnienie istniejących szczelin poprzez izolacje natryskowe pianą PUR. Proces należy rozpocząć 20 cm od dolnej części muru, wywiercając w zewnętrznej części ściany cztery otwory, na każdy metr kwadratowy powierzchni. Powstałe otwory powinny utworzyć kształt trójkątów równoramiennych. Wypełnienie ścian poliuretanem polega na wtłoczeniu go za pomocą specjalnych narzędzi, takich jak agregaty i maszyny natryskowe do piany PUR oraz pistolet do natrysku, tworzącą spójną całość. Piana PUR ma początkowo postać płynną i przemieszczając się ku dołowi, zmienia swoją strukturę w postać stałą. Po chwili piana pęcznieje, szczelnie wypełniając całą przestrzeń.
Jakie są zalety ocieplania ścian trójwarstwowych pianą PUR?
Największą zaletą ocieplania ścian pianą PUR jest uniwersalność tego rozwiązania. Istnieją przypadki, gdy nie ma możliwości ocieplenia ścian od strony elewacji, na przykład, gdy mamy do czynienia z budynkiem zabytkowym lub, gdy sąsiedzi nie wyrażają na to zgody. Wtedy jedynym możliwym rozwiązaniem staje się użycie poliuretanu. Wypełnienie ścian warstwowych pianą zamkniętokomórkową wyróżnia się znakomitymi właściwościami cieplnymi. Znacznie ogranicza rachunki za ogrzewanie i zwiększa komfort cieplny mieszkańców. Co ważne, piana poprawia jakość i trwałość konstukcji, wzmacniając mur. Tworzy z nim spójną warstwę i umacnia ściany. To bez wątpienia ogromna zaleta, ponieważ mówimy o budynkach zabytkowych lub po prostu leciwych.