Czyszczenie i mycie elewacji — na czym polega i dlaczego warto je przeprowadzać?

Czyszczenie i mycie elewacji powinniśmy wykonywać regularnie, podobnie jak inne czynności związane z pielęgnacją elementów zewnętrznych budynku. Tylko w ten sposób możemy zagwarantować estetyczny wygląd domu, nawet pomimo upływu lat oraz przedłużyć trwałość poszczególnych elementów konstrukcyjnych. W przypadku elewacji dbałość o prezencję wydaje się szczególnie istotna, ponieważ pełni ona funkcję reprezentacyjną oraz chroni nasz dom przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, biorąc – dosłownie, wszystko na siebie. Czyszczenie i mycie elewacji warto powierzyć specjalistom, którzy nie tylko wyczyszczą elewacje, ale również zabezpieczą powierzchnię przed ponownym osadzaniem się zabrudzeń.

fot. pixabaycom | cc0

Jak wygląda mycie elewacji?

Na to, jak wygląda mycie elewacji wpływa kilka czynników – między innymi stopień jej zabrudzenia, rodzaj zabrudzenia oraz rodzaj powierzchni, z jaką mamy do czynienia. Mycie i czyszczenie elewacji powinno przeprowadzać się na wiosnę, po okresie zimowym. Warto mieć na uwadze, że domu usytuowane w bliskiej odległości od ruchliwej ulicy lub lasu, będą wymagały częstszego czyszczenia. Profesjonalne firmy, które oferują mycie elewacji i dachów, wykorzystują specjalistyczny sprzęt do pracy na wysokościach oraz najwyższej jakości środki chemiczne. Z pozoru proste zadanie, wymaga bowiem sporej wiedzy i jeszcze większego doświadczenia w zakresie doboru odpowiednich środków, ciśnienia wody oraz dyszy. Nieodpowiednie ustawienie parametrów mycia może nawet spowodować uszkodzenie elewacji. Wysokociśnieniowe mycie elewacji nadaje się do czyszczenia powierzchni drewnianych, kamiennych, klinkierowych i tych wykonanych z tynków. Woda doskonale rozpuszcza zabrudzenia i usuwa naloty z soli. Używanie środków chemicznych w przypadku elewacji jest ostatecznością, nawet w przypadku białych nalotów na klinkierze, wykonuje się jedynie mycie za pomocą miękkiej szczotki, a wodą spłukuje pozostałości.

Odgrzybianie elewacji — co należy wiedzieć?

Elewacja, na której pojawiły się wykwity biologiczne, wymaga nieco innego rodzaju pielęgnacji, niż w przypadku zabrudzenia kurzem i pyłem. Należy użyć specjalistycznych środków grzybobójczych. Na uporczywe ataki pleśni i grzybów, szczególnie narażone są elewacje, wykonane z tynków mineralnych, czy cienkościenne tynki o wysokim stopniu nasiąkliwości. Tynki silikonowe i akrylowe są nieco bardziej odporne na powstawanie tego rodzaju zabrudzeń, ponieważ zawrte w ich strukturze polimery tworzą pewnego rodzaju powłokę, zabezpieczającą przed korozją biologiczną. Niemniej w tym przypadku okresowe odgrzybianie również może okazać się konieczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *